Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja teatru „Lutnia” w Łańcucie

Redakcja
Młodzi zajmują się reżyserią, grą aktorską, scenografią, marketingiem i reklamą
Młodzi zajmują się reżyserią, grą aktorską, scenografią, marketingiem i reklamą Fot. Agnieszka Guściora
Reaktywacja teatru „Lutnia” w Łańcucie. Teatr amatorski będzie można zobaczyć w nowej odsłonie. Wszystko za sprawą młodzieży, która zaangażowała się w projekt i przygotowuje spektakl.

Reaktywacja teatru amatorskiego „Lutnia” to inicjatywa pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie. Na zrealizowanie tego pomysłu udało się im zdobyć pieniądze. Napisali projekt „Teatr Lutnia - nowa odsłona” i otrzymali 7 tysięcy złotych z programu „Równać szanse 2016 - Regionalny Konkurs Grantowy” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

- Młodzi ludzie nawet nie wiedzą, że w mieście działał kiedyś taki teatr. Wyszliśmy z założenia, że świetną formą przekazania im tej wiedzy będzie zaangażowanie ich w prace związane z reaktywacją tego teatru. Ogłosiliśmy nabór dla zainteresowanych uczniów, którzy uczęszczają do szkół średnich w Łańcucie, i młodych mieszkańców Łańcuta w wieku 16-19 lat. Chętnych nie brakowało - mówi Małgorzata Sońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie.

Udało się skompletować w sumie 20-osobową grupę młodych ludzi. Mają za sobą już pierwsze spotkania. - Młodzież pracuje w trzech grupach. Jedna będzie zajmować się wystawieniem spektaklu, druga przygotuje scenariusz, a trzecia - scenografię. W ten sposób uczestnicy naszego projektu poznają tradycję i historię teatru amatorskiego „Lutnia”, który działał w Łańcucie w latach 1945-1975 - tłumaczy dyrektor.

Młodzież przygotuje spektakl teatralny, który będzie nawiązywał do repertuaru teatru „Lutnia”. Będzie to czteroaktowa komedia Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Część grupy na zajęciach z instruktorem teatralnym przygotowuje się już do gry aktorskiej.

- Część grupy na warsztatach z Natalią Kozą, instruktorem teatralnym, opracuje też scenariusz sztuki, pozna techniki pracy reżysera. Pozostali pod kierunkiem plastyka przygotują projekty kostiumów i scenografię. Młodzież zajmie się również promocją projektu. Premiera spektaklu odbędzie się w maju podczas Nocy Bibliotek w sali wystawowej MBP w Łańcucie - zdradza opiekun projektu Danuta Rycek z MBP.

Planowany jest też wyjazd do teatru w Krakowie, gdzie młodzi ludzie mają bliżej zapoznać się z pracą aktora. Dodatkowo w ramach projektu współpracować będą przy przygotowaniu wystawy.

- Będzie można na niej zobaczyć plakaty zapowiadające spektakle, zdjęcia, a nawet scenariusze. To naprawdę bardzo ciekawe materiały, jakie przekazali nam członkowie rodzin aktorów, którzy w latach 1945-1975 działali właśnie w teatrze amatorskim „Lutnia”. Niektórzy przynosili nam całe albumy. Teraz chcemy je zeskanować i zachować. Planujemy utworzyć w naszej bibliotece archiwum teatru „Lutnia” - mówi dyrektor Małgorzata Sońska.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto