Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tanita Tikaram, Mihai Diaconescu - tych artystów zobaczymy w najbliższych koncertach 62. festiwalu Muzycznego w Łańcucie

oprac. Beata Terczyńska
26 maja w Filharmonii Podkarpackiej koncertować będzie wybitny pianista Mihai Diaconescu. W sobotę, także w filharmonii, wystąpi Tanita Tikaram, wielokrotnie nagradzana piosenkarka i autorka piosenek, posiadająca jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie. Niedziela to przedstawienie w Sali Balowej łańcuckiego zamku - "Pani Pylińska i sekret Chopina", które zabierze widzów w 90-minutową czarującą podróż do pięknego i zachwycającego Paryża! W obsadzie: Joanna ŻóŁkowska, Paulina Holtz, Kacper Kuszewski.

Piątkowy koncert Mihai Diaconescu rozpocznie się o godz. 19.

Artysta rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat. Ukończył Liceum Plastyczne im. Marina Sorescu, w którego wybitnym nauczycielem była Mariana Ilie. Swój pierwszy konkurs fortepianowy wygrał w wieku 7 lat.

W latach 2010-2013 uczył się w Państwowej Akademii Muzycznej im. Gheorghe’a Dimy w Klużu-Napoce, pod kierunkiem prof. Boldizsára Csiky. W latach 2013-2014 otrzymał stypendium Erasmus i uczył się w Akademii Sibeliusa w Helsinkach. W latach 2014-2018 uczęszczał na międzynarodowe studia magisterskie na Akademii Sibeliusa, w klasie profesora Erika T. Tawaststjerny. Przez cały czas cennych wskazówek udzielał mu Walter Kraft, pod kierunkiem którego uczył się od wczesnych lat, i bez którego „kariera pianistyczna Artysty nie byłaby możliwa”.

W trakcie swojej kariery młody pianista wziął udział w licznych kursach mistrzowskich z wiodącymi osobistościami świata muzycznego.

Mihai Diaconescu zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, takich jak: drugie miejsce na Konkursie dla Młodych Pianistów (Città del Vasto, Włochy); zwyciężył kilka krajowych olimpiad (Rumunia); zajął pierwsze miejsce na Konkursie Rovere d'Oro (San Bartolomeo, Włochy); pierwsze miejsce na Konkursie im. Liszta (Kluż, Rumunia). Był również półfinalistą międzynarodowych konkursów: Konkursu Nordyckiego (Szwecja) i Konkursu im. Čiurlionisa (Litwa).

Wśród ważnych miejsc, w których występował młody muzyk znajdują się: Gasteig (Monachium, Niemcy), gdzie zaprezentował serię recitali i koncertów muzyki kameralnej; Sala Argenta - Palacio de Festivales (Santander, Hiszpania); Teatro Bibiena (Mantua, Włochy). Mihai Diaconescu wystąpił podczas Festiwalu im. Carla Filtscha (Sybin, Rumunia), Festiwalu im. Liszta (Kluż, Rumunia), Festiwalu im. Verdiego (Aosta, Włochy) i Festiwalu Encuentro Santander 2018 (Santander, Hiszpania).

Obecnie mieszka w Klużu-Napoce i pracuje jako asystent w Państwowej Akademii Muzycznej im. Gheorghe’a Dimy od 2018 r.

W sobotę koncert Tanity Tikaram

Tanita Tikaram to wielokrotnie nagradzana piosenkarka i autorka piosenek, posiada jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie i przeżywa obecnie swój renesans.

Tikaram po raz pierwszy odniosła duży sukces po obu stronach Atlantyku w wieku zaledwie 19 lat dzięki swoim poetyckim tekstom i urzekającemu głosowi. Wychowywana przez rodziców pochodzących z Malezji i Fidżi, Tikaram przeprowadziła się do Anglii w wieku 12 lat i jako nastolatka rozpoczęła pisanie piosenek. Swój pierwszy koncert zagrała w wieku 17 lat w Londynie, po pozytywnym odzewie na jej taśmę demo z klubu, do którego ją wysłała i
od razu podpisała kontrakt z Warner. Jej debiutancki album „Ancient Heart”, którego współproducentami byli Rod Argent i Peter Van Hooke, ukazał się w 1988 r. i zarówno „Twist in My Sobriety”, jak i „Good Tradition” stały się hitami w Europie, a Tanita rozpoczęła trasę koncertową po świecie.

Po „Ancient Heart” ukazały się w krótkich odstępach czasu trzy albumy - „The Sweet Keeper” (!990), „Everybody’s Angel” (1991) i „Eleven Kinds of Loneliness” (1992). Tanita obecnie pracuje w studio nad nowym projektem.

Koncert Tanity Tikaram w Filharmonii Podkarpackiej rozpocznie się o godz. 19.

Pani Pylińska i sekret Chopina

Niedzielne przedstawienie w sali balowej Muzeum - Zamku w Łańcucie (godz. 19) zabierze widzów w 90-minutową czarującą podróż do pięknego i zachwycającego Paryża! Będzie sympatycznie, lekko, wzruszająco i z wdziękiem.

Pani Pylińska - dowcipna, ekscentryczna, mądra nauczycielka muzyki (w tej roli znakomita Joanna Żółkowska) podaje swemu młodemu uczniowi - przyjacielowi (Kacper Kuszewski) sposób na życie i wskazuje mu odpowiednie drzwi, za którymi otworzy się przed nim szczęśliwa, spełniona przyszłość. Udziela niekonwencjonalnych rad na temat gry na fortepianie, ale też tych dotyczących życia miłosnego. Tytułowy sekret zaś dotyczy Aimée - pięknej i tajemniczej cioci głównego bohatera (Paulina Holtz), dzięki której dowie się on, co to znaczy miłość.

Reżyseria - Robert Gliński.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tanita Tikaram, Mihai Diaconescu - tych artystów zobaczymy w najbliższych koncertach 62. festiwalu Muzycznego w Łańcucie - Rzeszów Nasze Miasto

Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto