Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa deskali Arkadiusza Andrejkowa w IPN [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Do 12 marca w siedzibie IPN Rzeszów (ul. Słowackiego 18) obejrzeć można wystawę deskali „Samarytanie z Markowej”- fotografie z archiwum Józefa Ulmy w interpretacji Arkadiusza Andrejkowa.

Fotografia fascynowała Józefa Ulmę nie mniej, niż nowatorskie formy uprawy owoców i warzyw. Do dziś zachowało się około tysiąca zdjęć jego autorstwa.

Fotograf amator uwieczniał bliskich w trakcie prozaicznych czynności: Wiktorię przygotowującą posiłek czy otoczoną gromadką dzieci podczas rozwieszania prania, Stasię ćwiczącą pisanie, Marysię bawiącą się beztrosko w cebrzyku.

Na pewnej części zdjęć Józef Ulma uwiecznił także siebie, pozując przeważnie podczas wykonywania prac w gospodarstwie.

Ocalały z pożogi wojennej zbiór fotografii stał się inspiracją wspólnego przedsięwzięcia Arkadiusza Andrejkowa oraz Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W jej wyniku powstało 13 deskali opartych na fotografiach z domowego archiwum Józefa Ulmy. Reprodukcje tych deskali zostały wykorzystane w kalendarzu Województwa Podkarpackiego na 2024 rok.

Arkadiusz Andrejkow to streetartowiec. Urodził się w 1985 r. w Sanoku. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 r. uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Antoniego Nikla i prof. Marka Pokrywki. Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Arkadiusz Andrejkow najbardziej jest znany z autorskiego projektu „Cichy Memoriał” – deskali i murali tworzonych na podkarpackich stodołach, domach i innych budynkach, w większości drewnianych, inspirowanych fotografiami dawnych mieszkańców.

Artysta wykonał wiele murali na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Jego autorstwa są m.in. murale upamiętniające płk. Leopolda Lisa-Kulę na ścianie Domu Kultury w Kosinie; Marię Grzegorzewską na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu; generała Władysława Sikorskiego na ścianie Szkoły Podstawowej w Hyżnem; mjr. Józefa Batorego na budynku Szkoły Podstawowej w Weryni.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto