Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żołyni (pow. łańcucki) jednak będzie szkoła muzyczna

Małgorzata Motor
123rf.com
Choć ministerstwo odrzuciło wniosek o utworzenie szkoły, placówka ruszy w Żołyni.

Minister kultury nie pokrzyżował planów władzom Żołyni. Choć otrzymały negatywną opinię na utworzenie szkoły muzycznej, placówka powstanie. Ruszył do niej nabór.

- To będzie niepaństwowa szkoła. Będzie ją prowadził Podkarpacki Zespół Niepaństwowych Szkół Muzycznych. Ze względu na to, że takie placówki ma m.in. w Leżajsku i Sokołowie Młp., a gmina Żołynia będzie w miarę możliwości pomagać finansowo, uczeń będzie musiał miesięcznie płacić maksymalnie 150 zł - tłumaczy Jan Mazurek, który zajmuje się rekrutacją.

Będzie to pierwsza w historii gminy szkoła muzyczna.
- Zapraszamy kandydatów w wieku od 6 do 16 lat. Będzie prowadzona nauka gry na saksofonie, flecie, klarnecie, trąbce, waltorni, puzonie, tubie, fortepianie, skrzypcach, gitarze i akordeonie. Absolwenci otrzymają świadectwo potwierdzające uzyskanie wiedzy i umiejętności umożliwiających podjęcie dalszej nauki w szkołach muzycznych II stopnia - tłumaczy Jan Mazurek.

Zapisy ruszyły 18 kwietnia i potrwają do 27 czerwca. Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Żołyni w pok. 104 lub w sekretariacie urzędu - tel. 17-224-30-18. Badanie predyspozycji do gry na instrumencie zaplanowano 27 czerwca od godziny 15 w Gminnym Ośrodku Kultury w Żołyni.

- Będzie to Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Żołyni. W planie jest zorganizowanie dwóch klas, w cyklu nauczania 6-letnim i 4-letnim. Muszę przyznać, że zainteresowanie jest duże. Otrzymujemy telefony nie tylko od mieszkańców naszej gminy, ale też Rakszawy, a nawet Grodziska Dolnego - mówi Jan Mazurek.

Przypomnijmy, że w latach 70. w gminie Żołynia działało tylko przyszkolne ognisko muzyczne. Od 2008 roku jest tu orkiestra dęta i w ramach jej działalności prowadzona jest nauka gry, ale tylko na instrumentach dętych.

Obecnie zainteresowana nauką w szkole muzycznej młodzież z gminy musi dojeżdżać do szkół, które działają w Leżajsku i Łańcucie. To w tej chwili kilkanaście osób, ale władze gminy nie mają wątpliwości, że gdy szkoła muzyczna będzie na miejscu, osób zainteresowanych będzie znacznie więcej.


Zobacz też: Magia muzyki filmowej

źródło: Tarnowska.tv

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto