Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przenieśli popularne targowisko w powiecie łańcuckim

Małgorzata Motor
Targowisko ma wiaty w stylu jarmarku gdańskiego
Targowisko ma wiaty w stylu jarmarku gdańskiego Archiwum UG w Żołyni
W Żołyni w powiecie łańcuckim powstało nowe targowisko. Jest dwa razy większe od poprzedniego. Teraz handel odbywa się tuż przy Rynku na prawie hektarowej działce.

Plac targowy zorganizowano koło Zespołu Szkół w Żołyni.

- Ma 14 zadaszonych wiat w stylu jarmarku gdańskiego, które mieszczą 168 stanowisk handlowych. Oprócz tego jest też 142 stanowiska niezadaszone. Wszystkie mają dostęp do energii elektrycznej. Dodatkowo na placu postawiono budynek z toaletami i pomieszczeniami technicznymi. Targowisko w pełni przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych - zwraca uwagę Wojciech Opałka z Urzędu Gminy w Żołyni.

Dodaje, że wzdłuż głównej drogi dojazdowej zorganizowano też miejsca postojowe dla blisko 100 samochodów, natomiast bezpośrednio przy targowisku powstał plac parkingowy dla 80 pojazdów. Zamontowano również stojaki dla ponad 50 rowerów. Całość jest ogrodzona, oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową.

- Żołyński targ należy do jednych z największych w okolicy - podkreśla Waldemar Natoński, sekretarz Żołyni. - Tradycje jarmarczne sięgają u nas początków XVIII wieku i wciąż są bardzo żywe - przekonuje.

Dotychczas plac targowy znajdował się na terenach prywatnych, które zmieniały właścicieli. - Taki stan rzeczy był przyczyną zmiany jego lokalizacji i to kilka razy. Wielowiekowa tradycja jarmarków i targów w Żołyni oraz niejasna sytuacja jutra skłoniła nas do tego, by podjąć działania zmierzającego do budowy nowoczesnego targowiska - wyjaśnia Michał Rupar z Urzędu Gminy w Żołyni.

Rozmowy o przeniesieniu placu targowego na grunty gminne prowadzone były już od wielu lat. - Konieczne było pozyskanie pieniędzy na tę inwestycję. Gdy tylko pojawiła się taka możliwość, złożyliśmy wniosek. Udało nam się zdobyć 1 mln zł dotacji z Unii. Cała inwestycja kosztowała 2,5 mln zł. Wydatki były związane nie tylko ze zorganizowaniem targowiska, ale też przygotowaniem m.in. miejsc postojowych - dodaje sekretarz gminy.


Zobacz też: Kupcy dopłacą do budowy bazaru w Rzeszowie

Źródło:nowiny24.pl

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto