Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorczość w powiecie łańcuckim

Małgorzata Motor
123rf.com
Statystycy podsumowali przedsiębiorczość w naszym regionie. Sprawdziliśmy, jak pod tym kątem wypadają mieszkańcy trzech powiatów: leżajskiego, łańcuckiego i strzyżowskiego.

Według Komisji Europejskiej Polska jest jednym z bardziej przedsiębiorczych państw Unii. Polska dobrze wypada zarówno pod względem przyrostu małych firm, zatrudniających maksymalnie 9 osób, jak i całkowitej ich liczby.

GUS przeanalizował właśnie dane dotyczące małych firm w poszczególnych województwach. Statystycy w opracowaniu „Działalność gospodarcza przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2015 roku” wypunktowali nam, że Podkarpacie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców ma najmniejszą liczbę takich przedsiębiorstw.

Według danych z rejestru REGON na Podkarpaciu działa w sumie 140,5 tys. małych firm. W powiecie leżajskim - 3,5 tys. (to 52 firmy na 1000 mieszkańców), łańcuckim - 5 tys. (64 na 1000 mieszkańców), strzyżowskim - ponad 3 tys. (54). Z kolei w samym Rzeszowie takich firm jest 22 tys. (118 na 1000 mieszkańców). Jest szansa, że ta liczba wzrośnie.

Według opublikowanego przez Fundację Firmy Rodzinne badania „Polacy o firmach rodzinnych 2016” prawie 13 proc. osób z chęcią założyłoby własną firmę rodzinną. - Warto zwrócić uwagę, że taki biznes jest o wiele bardziej atrakcyjny niż praca w urzędzie (7,7 proc.) czy korporacji (4,5 proc.) - przywołuje wyniki badań Konrad Bugiera, rzecznik prasowy Fundacji Firmy Rodzinne.

Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył niedawno aż 130 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na otwieranie firm na Podkarpaciu. - Liczymy, że dzięki umiejętnemu wykorzystaniu tej potężnej kwoty na Podkarpaciu powstanie ponad dwa i pół tysiąca firm, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą - mówi Krzysztof Powrózek z WUP w Rzeszowie.

W całym poprzednim okresie unijnego wsparcia 17 tysięcy osób na Podkarpaciu uzyskało dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Ile z nich wciąż działa? Okazuje się, że przeżywalność firm założonych w latach 2008-2012 wynosi od 51,1 proc. do 58,9 proc. Oznacza to, że tyle firm przetrwało, bo potrafiły one utrzymać się, mimo że na przykład musiały już płacić składki ZUS w pełnej wysokości.

- Nie bez znaczenia jest również to, że nawet w przypadku niepowodzenia we własnym biznesie, osoby takie znają zasady i mają doświadczenie w prowadzeniu firmy, wiedzą jak współpracować z partnerami handlowymi, ZUS-em czy urzędem skarbowym - podkreśla Krzysztof Powrózek.

Na Podkarpaciu rusza właśnie projekt „Przedsiębiorczość w praktyce”, realizowany przez ZST w Leżajsku wspólnie z NBP. Do zakładania firm zachęcać będą uczniów szkół ponadgimnazjalnych pracownicy ZUS w Rzeszowie, Izby Skarbowej w Rzeszowie, WUP w Rzeszowie i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

- W tym projekcie chodzi o kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie im wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych, które przydadzą się w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym - tłumaczy Małgorzata Łyszczarz - Bukała, rzecznik regionalny ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto