Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś na rzeszowskich cmentarzach Pobitno i Wilkowyja rozpoczyna się kwesta albertyńska

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Dubiel
Wolontariusze Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta dziś rozpoczynają kwestę na rzecz bezdomnych, ubogich i samotnych. Pojawią się na 6 cmentarzach w Rzeszowie i okolicy. Kolejny dzień zbiórki - 1 listopada.

Kwesta albertyńska zaplanowana została na dwa dni. Pierwszy to niedziela. Wolontariusze pojawią się na cmentarzach Wilkowyja, Pobitno. Będą w Krasnem, Świlczy, Boguchwale i w Ropczycach.

Z kolei 1 listopada, poza rzeszowskimi nekropoliami, będą też m.in. w Lubeni, Mogielnicy, Rudnej, Bratkowicach, Budach Głogowskich, Chmielniku, Strzyżowie, Sędziszowie, Ropczycach, Tyczynie. Od godz. 7 do 18.

W sumie kwesta obejmie 42 cmentarze.

- Z puszkami stanie 1500 wolontariuszy ze stu szkół. To głównie młodzież ze Szkolnych Kół Caritas, wolontariackich, strzeleckich, harcerze, zuchy - mówi Mariusz Zacios, koordynator wolontariatu w Rzeszowskim Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta. - Kwestować będą też przedstawiciele urzędów: marszałkowskiego, wojewódzkiego i miasta oraz podopieczni schroniska.

W minionym roku udało się uzbierać 154 tys. zł. Pieniądze z tegorocznej zbiórki tak samo przeznaczone będą na pomoc bezdomnym, samotnym, ubogim, potrzebującym.

Z ubiegłorocznej kwesty i za wpłacone datki udało się odnowić trzy zabytkowe nagrobki na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Pilnej odnowy wymaga jeszcze wiele pomników zniszczonych przez ząb czasu, m.in. Antoniego Opolskiego, żołnierza powstania 1863 r.

31 października będzie kwesta tylko na Starym Cmentarzu, natomiast 1 listopada na cmentarzach: przy Targowej, Pobitno i Wilkowyja. Od godz. 10 do zmroku. Stary Cmentarz to zapis historii miasta z lat 1788 - 1909. Miejsce wiecznego spoczynku ok. 40 tys. mieszkańców. Pochowani są tu m. in. doktor Jan Towarnicki, nauczyciel Jacenty Gałęzowski, katecheta gimnazjalny Feliks Dymnicki, adwokaci Henryk Hanasiewicz. To galeria rzeźb pod gołym niebem. Znajdziemy cenne rzeźby m.in. Antona i Johanna Schimserów ze Lwowa.

W Łańcucie 1 listopada (od 8 do 17) miasto razem ze stowarzyszeniem Strzelec będzie kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto