MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kartka z Powstania Warszawskiego. Historyczna produkcja o zrywie z sierpnia 1944 stworzona w technologii VR

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
profil filmu „Kartka z Powstania”/Facebook
Niezwykła historia o pragnieniu wolności, walce o życie i przyszłość Warszawy. Akcja, która przenosi nas do sierpnia 1944 r. na ulicę powstańczej Warszawy. „Kartka z Powstania” to pierwszy fabularyzowany, polski film historyczny stworzony z wykorzystaniem technologii VR. Krótkometrażowy film Tomasza Dobosza otrzymał liczne wyróżnienia w Polsce i na świecie. Od 1 sierpnia do początku października- przez 63 dni trwania powstania- będą organizowane bezpłatne pokazy w stolicy.

Kulisy powstania filmu

„Kartka z Powstania” jest pierwszą, polską realizacją historyczną, nagraną z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Perspektywa 360 stopni sprawia, że można wcielić się w rolę powstańca i na własnej skórze doświadczyć tych emocji, jakie towarzyszyły walczącym żołnierzom. Film powstał dla upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2018 r., dzięki zaangażowaniu Narodowego Centrum Kultury. Prace nad projektem trwały przez ponad 2 lata. Finalnie powstał 15-minutowy film złożony z blisko 40-godzinnego materiału.

-To jest bardziej medium przestrzeni niż medium obrazu. Jak się wchodzi na plan, trzeba rozejrzeć się dookoła. Jest w tym wszystkim mnóstwo trudności. Ekipa nie ma się, gdzie schować, dźwiękowiec stoi za drzewem, a operator jest schowany gdzieś za koparką. W naszej produkcji było 14 kamer i musieliśmy pilnować tego, żeby w odpowiedniej odległości między kamerami nikt nie przechodził, co bardzo utrudniało inscenizację – opowiada o wyzwaniach związanych z kręceniem filmu operator, Marcin Magiera, cytowany na stronie muzeum1939.pl.

Historia oparta na faktach

Film opowiada poruszającą historię, opartą na doświadczeniach jednego z powstańców- kpt. Władysława Sieroszewskiego ,,Sabały’’. Twórców filmu zainspirowała pamiątka zachowana w Muzeum Powstania Warszawskiego- kartka z modlitwą, którą powstaniec otrzymał od córki, a która uratowała mu życie. To właśnie jego historię można zobaczyć w filmie „Kartka z Powstania”.

– Ojciec czasem mówił, że dla niego to był właściwie jedyny czas, kiedy czuł się naprawdę potrzebny. Bardzo ważne było dla niego to powstanie i ta pamiątka związana z powstaniem też – wyznała podczas premiery Barbara Sieroszewska-Porowska, córka powstańca, cytowana na stronie muzeum1939.pl.

W rolę Władysława Sieroszewskiego wcielił się Mirosław Haniszewski, postać sanitariuszki odegrała Agata Różycka, prawnuczka rtm. Witolda Pileckiego.

Darmowe pokazy

Film przedstawiający bohaterów powstania można obejrzeć bezpłatnie w Galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okno na Kulturę (ul. Krakowskie Przedmieście 17) oraz Fabryce Norblina. Inicjatywa realizowana jest w ramach „Wirtualnego Teatru Historii”.

Galeria sztuki Okno na Kulturę

Film dostępny będzie dla zainteresowanych codziennie w godz. od 11:00 do 19:00. Można też umówić się telefonicznie na konkretną godzinę pod nr (22) 42 10 313.

Fabryka Norblina

W dniu 79. Rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się trzy seanse w pasażu Teodora Wernera. Zaplanowane są między godziną 15:00 a 16:40.

Film będzie można zobaczyć przez 63 dni od 2 sierpnia do początku października – od środy do piątku projekcje odbywać się będą między godz. 13:00 a 19:00, a w soboty i niedzielę w godzinach 11:00-16:00.

Kartka z powstania robi furorę w Polsce i na świecie

„Kartka z powstania” jest cenioną produkcją w Polsce i za granicą. Film otrzymał w sumie 11 wyróżnień, w tym główną nagrodę na Festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto