Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Wymarzły uprawy pszenicy i rzepaku. Rolnicy liczą straty.

Wawrzyniec Rozenberg
To może być trudny rok dla rolników z powiatu gdańskiego
To może być trudny rok dla rolników z powiatu gdańskiego Joanna Łabasiewicz
Mróz zniszczył niemal połowę upraw ozimych w powiecie gdańskim. Rolnicy szacują ile stracili, a... oszuści sprzedają ziarno ozime jako jare.

Krótkotrwały, ale silny mróz przy małej pokrywie śnieżnej doszczętnie zniszczył ozime uprawy rzepaku i pszenicy. Straty liczone są już w kilku tysiącach złotych od każdego obsianego hektara, a trzeba będzie dodać jeszcze niższe plony, jakie zbiorą ci, którzy w miejsce pustych pól posiali pszenicę jarą.

- Jesienią posiałem siedem hektarów ozimej pszenicy, z której nic nie zostało - mówi Janusz Anioł, rolnik z Trzciniska z gm. Cedry Wielkie. - Straty oszacowałem wstępnie na 20 tys. zł. W to miejsce już posiałem bobik i przygotowuję się do siania jęczmienia jarego. Trudno kupić ziarna do siewu pszenicy jarej. Nikt nie był przygotowany na taką klęskę żywiołową i nie planował obsiewania większych areałów pszenicą jarą. Teraz brakuje ziarna siewnego i co za tym idzie pojawili się oszuści, którzy próbują sprzedać ziarno ozime, jako jare. Kto da się oszukać, nie zbierze plonów. Zdecydowałem się więc na jęczmień jary, którego ziarno mam w zapasie.

Droga Wielkanoc 2012. Ile zapłaciliśmy za produkty potrzebne do przygotowania świąt?

Największe straty ponieśli rolnicy na Żuławach, gdzie w wielu gospodarstwach zniszczeniu uległo sto procent zasiewów.

W najgorszej sytuacji są duże gospodarstwa nastawione na produkcję pszenicy i rzepaku. Tym bardziej, że jeśli już ktoś zdecydował się na ubezpieczenie ozimin, to dotyczyło tylko rzepaków. Nikt z obecnych rolników nie pamięta, żeby wymarzło sto procent pszenicy ozimej, więc tak obsianych pól nie ubezpieczano.

W gm. Trąbki Wielkie wymarzło ok. 15 procent pszenicy ozimej. Rolnicy liczą straty i podają dane do gmin, a wójtowie przekazują dane do wojewody.

- W powiecie gdańskim krótkie mrozy zniszczyły ok. 45 procent ozimych upraw - mówi Józef Sarnowski, dyrektor Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - W większości pola zostały już na nowo obsiane jarymi odmianami zbóż. W województwie pomorskim trzeba było powtórzyć zasiewy na ponad 100 tys. ha zniszczonej pszenicy i 8 tys. ha rzepaku.

Istnieje obawa, że zima odbije się wyższymi cenami chleba, co odczują również konsumenci. Eksperci mówią, że za wcześnie jeszcze na kalkulacje, jak wysoka będzie ta podwyżka.

Dla kogo odszkodowanie

Rolnicy, którzy zużyli do siewu materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany i ponieśli straty podczas zimowania upraw, mogą ubiegać się o wsparcie z Agencji Rynku Rolnego. Straty objęte są dopłatami z programu De Minimis. Producenci rolni, którzy chcą skorzystać z pomocy są zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie dopłaty do Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego właściwego ze względu na siedzibę lub adres zamieszkania. Termin składania wniosku minie 25 czerwca, ale przed podjęciem prac agrotechnicznych mających na celu likwidację zniszczonej uprawy, założonej z materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, producent rolny powinien powiadomić właściwy Oddział Terenowy ARR o planowanych czynnościach w formie pisemnej lub z pomocą poczty elektronicznej. W okresie trzech lat łączna kwota pomocy dla producenta rolnego nie może przekroczyć 7500 euro. Szczegółowe informacje dotyczące uzyskania dopłaty znajdują się na stronie internetowej ARR: www.arr.gov.pl. Więcej informacji pod nr tel. 58-669-93-43.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto